Головною причиною втрати людиною свідомості є раптова недостатність кровонаповнення мозку під впливом нервово-емоційного збудження, страху, болю, нестачі свіжого повітря тощо.
Ознаки. Зазвичай непритомність настає раптово, але інколи їй передують блідість, блювання, нудота, слабкість, позіхання, посилене потовиділення. Пульс прискорюється, артеріальний тиск знижується. Під час непритомності пульс уповільнюється до 40-50 ударів на хвилину.
Як надати першу допомогу при непритомності:
– Якщо у потерпілого немає проблем із диханням, покладіть його на спину, трохи піднявши ноги, щоб голова була нижче їх рівня (на 15-20 см), для поліпшення кровообігу мозку. Переконайтеся в тому, що у потерпілого вільне дихання і прощупується пульс.
– Розстебніть усе, що здавлює та стискує, зокрема пояс і комір, забезпечте приплив свіжого повітря. Поплескайте по щоках, протріть обличчя серветкою, змоченою холодною водою, дайте понюхати нашатирний спирт. Це допоможе поліпшити кровообіг у мозку.
– Якщо під час непритомності у потерпілого спостерігається блювота, розмістіть його голову набік, щоб унеможливити аспірацію блювотними масами.
– Якщо після кількох хвилин потерпілий не приходить до тями, негайно викликайте швидку допомогу.
– Якщо є можливість – напоїть постраждалого гарячим чаєм, після чого допоможіть йому піднятися і сісти. Не потрібно поспішати ставити його на ноги.
Людмила Свириденко,
старший фельдшер
Липоводолинської підстанції Е(Ш)МД

163 переглядів