До оперативно-диспетчерської служби Сумського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (Центр) о 16 годині 05 хвилин надійшов виклик від працівника районної державної адміністрації Ковальова про те, що на дільниці автошляху Шостка-Ямпіль сталася дорожньо-транспортна пригода із загибеллю людей. Унаслідок зіткнення легкового автомобіля та мікроавтобуса загинуло двоє, травмовано 5 осіб. На місце події о 16 годині 08 хвилин було скеровано дві бригади Шосткинської станції Е(Ш)МД, які прибули на місце виклику о 16 годині 09 хвилин. До прибуття бригад на місце події силами рятувальників підрозділу управління ДСНС України в Сумській області здійснено деблокування з деформованого автотранспорту потерпілих. Керівник бригади, яка прибула на місце надзвичайної ситуації першою, взяв на себе обов’язки медичного координатора, знайшов керівника рятувальної операції, уточнив попередню кількість потерпілих, безпечне місце розташування бригад Е(Ш)МД і провів медичне сортування. Після надання невідкладної медичної допомоги на місці надзвичайної ситуації потерпілі були транспортовані до Шосткинської центральної районної лікарні. Перед виїздом на госпіталізацію керівники бригад доповідали диспетчеру напрямку про транспортування потерпілих, їх стан, діагноз.
Після завершення медичного сортування постраждалих та їх евакуації до закладу охорони здоров’я медичний координатор відзвітував до оперативної диспетчерської служби про точну кількість потерпілих, їх розподіл за сортувальними категоріями (2 «чорних», 1 «червоний», 4 «жовтих»), надання їм медичної допомоги та здійснення госпіталізації. Завершення виклику відбулось о 16 годині 45 хвилин.
Варто зазначити, що після отримання тривожного виклику про цю надзвичайну ситуацію оперативним черговим фельдшером-диспетчером, згідно із затвердженою схемою оповіщення, відразу було поінформовано: Департамент цивільного захисту населення Сумської обласної державної адміністрації; Управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації; Державну службу надзвичайних ситуацій у Сумській області; Державний заклад «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України» та ін.
Старшим лікарем з медицини невідкладних станів оперативно-диспетчерської служби Центру було попереджено приймальне відділення Шосткинської центральної районної лікарні про надходження до них великої кількості потерпілих.
На щастя, цих трагічних подій насправді не було. Вони існували на папері, у завданнях, які отримали учасники командно-штабних навчань, що проходили у Шостці та Шосткинському районі згідно із розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 15.01.2019 № 22 – ОД «Про основні напрямки підготовки і завдання цивільного захисту області на 2019 рік» та на виконання наказу управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації від 17.04.2019 № 289 – ОД «Про підготовку та проведення командно-штабного навчання цивільного захисту за участю закладів охорони здоров’я міста Шостка та Шосткинського району».
Тема навчання: «Дії органів управління та сил цивільного захисту ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (ЄДС ЦЗ) при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру». Мета навчання – вдосконалення злагодженості та оперативності в роботі керівного складу, органів управління та сил цивільного захисту з питань організації виконання заходів, передбачених плановими документами територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ; поглиблення теоретичних знань, набуття практичних умінь з управління силами і засобами цивільного захисту під час проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, а також їх всебічного забезпечення; практичне відпрацювання заходів з оповіщення, евакуації, розміщення евакуйованого населення та забезпечення публічної (громадської) безпеки і порядку в евакуйованих районах.
До проведення цих важливих заходів було залучено багато учасників і сил: керівників ланок територіальних підсистем ЄДС ЦЗ, міську та районну комісії з питань ТЕБ та НС і комісії з евакуації; об’єкти господарської діяльності Шостки (КП ШКЗ «Імпульс», КП ШКЗ «Зірка», ПАТ «БельШосткаУкраїна» та ін.), спеціальні об’єктові тренування з питань ЦЗ м. Шостка (Шосткинське комунальне виробниче управління водогінно-каналізаційного господарства, Шосткинську ЦРЛ, ШРЕМ ПАТ «Сумиобленерго», ТОВ «Фармхім», Шосткинський інститут СумДУ, управління освіти Шосткинської міської ради); спеціальні об’єктові навчання та об’єктові тренування з питань ЦЗ Шосткинського району (ДП «Шосткинське лісове господарство», Миронівську сільську раду, спеціалізовані служби ЦЗ району).
Плануванням та організацією перевірки готовності підпорядкованих служб і підрозділів, які входять до складу групи оперативного реагування, займались Сумська філія ПАТ «Укртелеком»; управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації; Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області; Державна установа «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України»; Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області; Департамент житлово-комунального господарства, енергоефективності та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації; публічне акціонерне товариство «Сумигаз»; публічне акціонерне товариство «Сумиобленерго», Департамент освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації; Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Сумської області; органи управління ЦЗ міста Шостка та Шосткинського району. З метою визначення реального ступеню готовності та практичного відпрацювання дій особового складу служби екстреної медичної допомоги на території м. Шостка та Шосткинського району від Сумського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у командно-штабних навчаннях взяли також участь заступник директора з оперативної роботи Галина Білоус і старший фельдшер з медицини невідкладних станів з оперативної роботи Юлія Лавріненко.
Другим навчальним питанням, за легендою, було таке. На лінію «103» до оперативно-диспетчерської служби Центру о 07 годині 51 хвилині надійшов виклик від головного спеціаліста з надзвичайних ситуацій м. Шостка Ізотової про те, що по вул. Садовий Бульвар, 16 міста Шостка стався вибух побутового газу в багатоповерховому житловому будинку, потерпілих – 10 осіб, із яких четверо загинуло та шестеро травмовано. На місце події о 7 годині 51 хвилині було направлено дві бригади Шосткинської станції Е(Ш)МД, які прибули на місце виклику о 07 годині 52 хвилини (доїзд склав 1 хвилину).
Керівник бригади Е(Ш)МД, який першим прибув на місце надзвичайної ситуації, взяв на себе обов’язки медичного координатора. У керівника рятувальної операції уточнив попередню кількість потерпілих та безпечне місце для роботи бригад. Було розгорнуто сортувальний майданчик. Евакуацію потерпілих із зруйнованого будинку було здійснено працівниками ДСНС України в Сумській області. Медичним координатором-сортувальником було присвоєно потерпілим сортувальні категорії та розміщено на визначених кольорових полотнах, де їм відразу медичними працівниками бригад Е(Ш)МД надавалась невідкладна допомога. Після надання медичної допомоги потерпілих було транспортовано до Шосткинської центральної районної лікарні. Перед виїздом на госпіталізацію керівники бригад доповідали диспетчеру напрямку про транспортування потерпілих, їх стан, діагноз. Закінчення виклику – о 08 годині 42 хвилини.
Після завершення медичного сортування постраждалих та їх евакуації до закладу охорони здоров’я медичний координатор відзвітував до оперативної диспетчерської служби про точну кількість потерпілих, їх розподіл за сортувальними категоріями (4 «чорних», 1 «червоний», 5 «жовтих»), надання їм медичної допомоги та їх госпіталізацію.
Як і в попередньому випадку, про цю ситуацію оперативно-диспетчерською службою Центру, згідно із затвердженою схемою оповіщення, було негайно поінформовано: Департамент цивільного захисту населення Сумської обласної державної адміністрації; Управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації; Державну службу надзвичайних ситуацій у Сумській області; Державний заклад «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України» та ін.
Старшим лікарем з медицини невідкладних станів оперативно-диспетчерської служби було попереджено приймальне відділення Шосткинської центральної районної лікарні про надходження до них великої кількості потерпілих.
… І ось позаду залишилась напружена робота з ліквідації аварії та порятунку потерпілих. Усі задіяні підрозділи та служби успішно впорались зі своїми завданнями. Керівниками командно-штабного навчання було також відзначено професіоналізм, кваліфіковану підготовку та високий рівень у наданні екстреної медичної допомоги потерпілим у надзвичайній ситуації, злагодженість дій медичних працівників як між собою, так і між іншими службами. Словом, навчання продемонстрували, що рятівники виявились у всеозброєнні під час виходу із надзвичайних ситуацій. Проте нехай краще вони обходять нас десятою дорогою.
Наталія Даниленко

209 переглядів