Як закохати учнів медичних училищ області в нелегку, не дуже грошовиту, але таку цікаву і вкрай необхідну суспільству професію працівника служби «103»? Як підготувати з цих, по суті, ще дітей, висококласних фахівців? Над вирішенням цього актуального питання останнім часом серйозно працює адміністрація Сумського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф на чолі з його директором Анатолієм Александренком, залучивши до співпраці керівників медичних навчальних закладів. Одним із спільних заходів намітили проведення науково-практичних конференцій з актуальних питань екстреної та невідкладної медичної допомоги на догоспітальному етапі та конкурсів із практичної майстерності серед студентських команд, причому по черзі в кожному училищі.
Першим стартувало в цьому проекті Лебединське медичне училище ім. професора М.І. Сітенка. Забігаючи наперед, скажу, що перший млинець не виявився глевким: навчальний заклад добре підготувався до прийому численних гостей (усього учасників та організаторів змагань налічувалось близько 80) та проведення важливих заходів.
– Усе було продумано до дрібниць, – коментує завідувач навчально-тренувального відділу Центру Світлана Березовська: створено умови, виділено просторі приміщення аудиторій і тренажерних залів для проведення змагань, команди забезпечено всім необхідним. Колективи, які приїхали напередодні, були поселені в гуртожитку. Ніхто не залишався поза увагою, кожною командою опікувався студент, який швидко реагував на всі прохання, тому питання оперативно вирішувались. Під час змагань працювали студенти-статисти. Окрім цього, лебединці підготували гарну презентацію свого училища, цікаві номери художньої самодіяльності, які стали окрасою напруженого дня. Тому від нас щира подяка директорові училища Олександру Удодику, завучу Жанні Смоловій і всьому педагогічному колективу закладу.
Звичайно, крім училища, організаторами проекту стали управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації та Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (Центр). До речі, інструктори Центру перед змаганнями приїжджали до кожного училища і допомагали студентам і викладачам підготуватись до конкурсу. Така робота буде проводитись і в майбутньому. Безперечно, побували вони і в Лебедині, привезли сюди інвентар, призи, закуплені коштом Центру, тощо. На жаль, місцева влада не відгукнулась на прохання медиків та освітян і не підтримала учасників цього нового, проте такого потрібного проекту.
Уся організаційна робота, розробка конкурсних завдань і майстер-класів лягла на плечі інструкторів Центру. Справедливе та чесне суддівство конкурсів здійснювали головний суддя, інструктор навчально-тренувального відділу (НТВ) Ярослав Борисенко та апеляційний суддя, заступник директора Центру з медичної роботи Максим Новіков. За те, щоб команди чітко і злагоджено, а головне – вчасно почали виконувати завдання, сумлінно відповідав стартовий суддя, інструктор НТВ Валентин Циганенко.
Спершу була проведена конференція, учасники якої розглянули два важливих питання. Лікар з медицини невідкладних станів та інструктор Павло Дзюба прочитав доповідь «Надання допомоги травмованим на догоспітальному етапі». А його колега, Юлія Остапенко, виступила з доповіддю «Медичне сортування при надзвичайних ситуаціях з великою кількістю потерпілих». Цінно, що доповідачі не лише розповідали, а й показували, як слід діяти у тій чи іншій неординарній ситуації.
Керівники училищ зустрілись за «круглим столом», де обговорили проблемні питання навчального процесу та можливе коригування програм з метою наближення навчання до вимог сьогодення. Ця бесіда, безумовно, сприяла зближенню колег, оскільки вони живуть одними турботами: як краще підготувати кваліфікованих спеціалістів.
Особливо сподобались студентам майстер-класи, які дали провідні інструктори Центру: Павло Дзюба, Антон Курило, Ілона Левченко, Олена Борисенко, Олег Перун, Світлана Березовська, Юлія Остапенко, Олена Лопошук, присвячені іммобілізації постраждалих на довгій транспортувальній дошці; зупинці кровотеч на догоспітальному етапі; первинному медичному сортуванню. Юнаки та дівчата мали змогу не лише спостерігати, як вправно працюють досвідчені медики, а й самим спробувати відпрацювати практичні маніпуляції.
Безпосередньо у самих змаганнях взяли участь 7 команд: 3 – з Лебединського училища і по одній – від гостей: Сумського медичного коледжу, Конотопського медичного училища, Шосткинського медичного училища та Глухівського медучилища. Командам необхідно було виконати три завдання: тестові (тут всі продемонстрували гарні знання, за що отримали високі бали), а також два практичних: «Мотоцикліст» (допомога мотоциклісту, який потрапив в аварію) та «ДТП» (допомога п’яти потерпілим в автокатастрофі, серед яких – одна дитина).
Відчувалось, що всі команди достатньо підготувались, тому показали добрі знання, навички та спритність. За підсумками конкурсу, І місце виборола команда Конотопського медучилища, на другому місці – Лебединське училище (хлопці з 4-го курсу), на третьому місці – команда із Шосткинського медучилища.
Не лише переможці, а й усі учасники були нагороджені цінними призами від Центру, які дуже знадобляться їм для подальшого навчання та набуття практичного досвіду. Так, усі команди отримали джгути САТ для тренування, посібники з методичними рекомендаціями та солодощі від директора Центру Анатолія Александренка. Приємно, що всі училища та коледж одержали в нагороду м’які ноші. Окрім цього, переможцям – колективам із Конотопа та Лебедина – вручили транспортувальні дошки для іммобілізації травмованих, а шосткинців відзначено шийними комірцями.
Та головне, напевно, – не перемога і призи, а участь, спілкування, ближче знайомство з медичною професією та новий досвід.
Варто відзначити, що учасники змагань і ті студенти, які прийшли подивитись і повболівати за свої команди, сприйняли усе це дійство, що тривало протягом одного насиченого дня, «на ура». Погодьтесь: одна справа слухати суху теорію, а інша – потрапити в умови, наближені до реальних, і самим виконувати маніпуляції, «рятувати людей». Схоже, нелегка робота працівників служби екстреної медичної допомоги відкрилась для студентів новими, привабливими гранями. Молодь була в захопленні і висловлювала бажання у майбутньому прийти працювати на «швидку».
Отже, початок добрій справі покладено. Лебедин задав гарний тон і відразу підняв високу планку цих заходів. Естафетну паличку підхопило Конотопське медичне училище. Сподіваємось, що це та інші училища зможуть організувати та провести змагання на такому ж високому рівні, як і в Лебедині.
Наталія Даниленко

528 переглядів