Керівництво Сумського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (Центр) нещодавно приймало у себе гостей з Охтирки, аби серйозно обговорити важливе питання: хто і як надаватиме невідкладну медичну допомогу населенню цього міста.
У дискусії взяли участь директор Центру Анатолій Александренко та його заступники: з медичної роботи – Максим Новіков, з оперативної роботи – Галина Білоус, з економічних питань – Ірина Хавренко, з організаційно-методичної роботи – Оксана Сергєєва, начальник юридичного відділу закладу Дмитро Мірошниченко, а також начальник відділу охорони здоров’я Охтирської міської ради Оксана Коваленко, головний лікар комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» (ЦПМСД) Віктор Ланін, юрист цього закладу Максим Побігайло та головний лікар Охтирської станції Е(Ш)МД Центру Тетяна Марченко.
Анатолій Александренко повідомив присутнім про те, наскільки гостро сьогодні стоїть проблема із забезпеченням кадрами станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги. Якщо за 2018 рік з Центру звільнилось 28 фельдшерів, то тільки за січень цього року – вже 10 осіб. Основні причини цього негативного явища – важка, дуже відповідальна праця, велике навантаження на бригади, а головне – дуже низька заробітна плата, яка зовсім не співвідносна з виконуваною роботою. І тому медичні працівники масово звільняються: хтось переходить у приватні структури, хтось їде на заробітки, хтось змінює професію…
Звичайно, нестача кадрів дуже впливає на роботу станцій швидкої медичної допомоги. Якщо на екстрені виклики бригади виїжджають завжди, то обслуговувати неекстрені вже нікому. В ідеалі ці виклики мають обслуговувати пукти невідкладної допомоги, які повинні функціонувати при кожній лікарні. Проте насправді таких пунктів по області створено дуже мало, та й ті працюють не в цілодобовому режимі, не оснащені повністю всім необхідним.
Це ж підтвердила й Оксана Коваленко. Вона поінформувала, що у відділі охорони здоров’я та у ЦПМСД проаналізували ситуацію, все підрахували і зрозуміли, що створювати з нуля невідкладну медичну допомогу дуже складно й невигідно. Адже потрібно укомплектувати бригади, навчити їх, забезпечити транспортом і всім необхідним. На це знадобиться багато коштів і часу.
Віктор Ланін, у свою чергу, розповів, що працівники ЦПМСД їздили по Україні з метою вивчення досвіду колег і зрозуміли, що вони не можуть надавати належну невідкладну медичну допомогу. Для цього необхідні відповідні кваліфікація та досвід.

Який же вихід із цієї ситуації? Представники охтирської делегації позитивно сприйняли компромісну пропозицію Центру: краще виділити кошти з міського бюджету на те, щоб Охтирська станція Е(Ш)МД Центру змогла на них доукомплектувати свої бригади й виконувати на високому професійному рівні виїзди на виклики невідкладної допомоги.
Учасники дискусії дійшли згоди в тому, що це – правильний вихід із ситуації, від якого виграють усі: і Центр, і ЦПМСД. А головне – населення міста вчасно отримає не лише екстрену, а й якісну невідкладну медичну допомогу.
Передбачається, що така угода має координувати взаємодію працівників міської ради, ЦПМСД, станції швидкої допомоги. Безперечно, в майбутньому зросте і роль сімейного лікаря. Вочевидь, за невідкладною медичною допомогою людям варто звертатись після консультації із сімейним лікарем, оскільки останній має бути не лише морально, а й матеріально зацікавлений у наданні кваліфікованої допомоги своїм пацієнтам.
Це була перша, так би мовити, пробна зустріч. Учасники дискусії домовились активно попрацювати вдома, щоб наступного разу обговорити конкретні напрямки угоди щодо надання населенню Охтирки невідкладної медичної допомоги. Якщо ж цей пілотний проект виявиться вдалим, Центр буде пропонувати укладати аналогічні угоди про співпрацю іншим містам і громадам області.
Наталія Даниленко

401 переглядів