Наше життя залежить не тільки від медичного працівника. Коли раптом людина перестала дихати, дати їй шанс вижити може будь-яка особа, яка опинилася поруч. І якщо розпочати надавати допомогу в ці перші 5 хвилин, ще до приїзду бригади екстреної медичної допомоги, ви можете врятувати чиєсь життя. Не будьте байдужими! Проте слід знати, як це робити правильно.
1. Перед наданням допомоги переконайтесь у відсутності небезпеки. Підійдіть до голови хворого.
2. Потрібно визначити наявність свідомості: обережно потрясти постраждалого за плече та голосно звернутися до нього, наприклад: «З Вами все гаразд? Як Ви себе почуваєте?».
3. Якщо постраждалий реагує:
а) коли хворому нічого не загрожує, потрібно залишити його в попередньому положенні;
б) з’ясувати характер події, що сталася;
в) викликати бригаду екстреної медичної допомоги;
г) повідомити диспетчеру інформацію про постраждалого відповідно до його запитань та виконати його вказівки;
д) забезпечити нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.
4. Якщо постраждалий не реагує:
а) звернутися до осіб, які поряд, за допомогою;
б) якщо постраждалий лежить на животі, повернути його на спину, фіксуючи шийний відділ хребта, та відновити прохідність дихальних шляхів, очистити ротову порожнину серветкою або одягом хворого. Якщо механізмом травми було падіння з висоти, дорожньо-транспортна пригода, повішення або утоплення, допускати, що у постраждалого можлива травма в шийному відділі хребта;
в) відновити прохідність дихальних шляхів (метод закидання голови) та розкрити ротову порожнину при відсутності травми в шийному відділі хребта. За підозри на травму в шийному відділі хребта використовують метод висування нижньої щелепи вперед та розкриття ротової порожнини. Необхідно також визначити наявність дихання за допомогою прийому: «чути, бачити, відчувати». Суть цього прийому: нахилити своє обличчя максимально близько до рота та носа постраждалого, водночас боковим зором спостерігати за рухами грудної клітини хворого. За допомогою цього маневру ви маєте змогу бачити рухи грудної клітки, вухом чути шум дихання, шкірою щоки вловлювати рух повітря під час дихання (відчуття тепла). Наявність дихання визначати протягом 10 секунд. У нормі за 10 секунд повинні почути 2 вдихи. Якщо вдихи відсутні чи лише один вдих, або виникли сумніви, чи є дихання, можна вважати, що дихання відсутнє.
5. Якщо постраждалий дихає, при відсутності свідомості:
а) перемістити постраждалого у стабільне положення (на боці), якщо не йдеться про травму хребта;
б) викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;
в) забезпечити нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
6. Якщо дихання відсутнє:
а) викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;
б) розпочати проведення серцево-легеневої реанімації:
– скласти руки в «замок», розмістити на середину грудини;
– виконати 30 натискань на грудну клітку глибиною не менше 5 см (не більше 6 см), з частотою 100 натискань (не більше 120) за хвилину;
– виконати 2 вдихи з використанням маски-клапану, дихальної маски тощо. За відсутності захисних засобів можна не виконувати штучне дихання, а проводити тільки натискання на грудну клітку. Виконання двох вдихів повинно тривати не більше 5 секунд;
– після двох вдихів продовжити натискання на грудну клітку відповідно до наведеної схеми у цьому підпункті;
– змінювати особу, що проводить натискання на грудну клітку, кожні 2 хвилини;
– припинити проведення серцево-легеневої реанімації до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги при відновленні у постраждалого дихання, рухової активності.
Отже, кожна людина повинна володіти навичками з надання першої медичної допомоги, адже у ваших руках може бути чиєсь врятоване життя.
Наталія Дерев’янчук,
лікар з медицини невідкладних станів
Сумської станції Е(Ш)МД

869 переглядів