Гострий коронарний синдром (ГКС) – це клінічний синдром, який поєднує 3 окремі нозології: нестабільну стенокардію, гострий інфаркт міокарда з елевацією сегмента ST (далі – ГІМб ST) та гострий інфаркт міокарда без елевації сегмента ST (далі – ГІМз ST). Діагноз «ГКС» може бути встановлений на догоспітальному етапі та є правомірним упродовж лише 3-х діб від моменту госпіталізації у стаціонар.

У типовому випадку діагноз «ГКС» при первинному контакті пацієнта з будь-яким медичним працівником (лікар, фельдшер, медсестра) встановлюється на основі такого симптому, як біль у ділянці серця тривалістю від 20 хвилин, що не полегшується прийомом нітрогліцерину. Хворі, які мають попередній анамнез ішемічної хвороби серця у вигляді вже перенесеного інфаркту міокарда або стабільної стенокардії високих функціональних класів, які регулярно користуються нітропрепаратами, завжди із засторогою ставляться до болю у грудній клітці. Вони знають його характер, тривалість, інтенсивність, пам’ятають, чим провокується цей стан та чим собі зарадити.

До іншої групи пацієнтів належать люди, які ніколи раніше «не знали де знаходиться серце та як воно болить». Вони можуть або просто проігнорувати цей симптом, якщо біль більш-менш нормально переноситься, або віднести цей стан до проявів інших захворювань (остеохондроз, бронхіт, колишні травми грудної клітки та деякі інші). В останньому випадку пацієнти використовують ліки, які можуть полегшувати або майже повністю знімати біль, що призводить до більш пізнього звертання за медичною допомогою  та більш тяжких наслідків (аж до летальних).

Особливим випадком є атиповий перебіг ГКС, який має місце у жінок, літніх людей та діабетиків. ГКС може проявлятися та пітливістю з/без втрати свідомості на фоні гарного самопочуття або ж різким болем у ділянці епігастрію, з нудотою та блюванням. Ізольований біль у нижніх щелепах, лише в лівій руці або навіть біль у лівому ліктьовому суглобі, що пов’язаний з фізичним або емоційним перевантаженням, також може свідчити «на користь» ГКС! 

Якщо ви відчули тиснучий, давлячий або пекучий біль у ділянці серця, за грудиною, що ірадіює в шию, нижню щелепу або ліву руку, який не пов’язаний із рухами у кінцівках та не погіршується при пальпації грудної клітки, а, навпаки, полегшується прийомом нітрогліцерину та триває більше 20 хвилин, необхідно НЕГАЙНО звернутись до швидкої медичної допомоги! 

Фахівці екстреної (швидкої) медичної допомоги (далі – Е(Ш)МД після огляду, збору анамнезу та зняття ЕКГ можуть встановити діагноз «ГКС з/без елевації сегмента ST». Правильна інтерпретація ЕКГ, з урахуванням  можливо перенесених ІМ та супутніх захворювань, – це запорука правильної подальшої тактики лікування!існує 3 основні тактики лікування хворих із ГКС:

       1. Ургентна коронарографія та стентування інфаркт-залежної коронарної артерії.

       2. Фібринолітична терапія (тромболізис) на догоспітальному етапі та подальша коронарографія зі стентуванням (перкутанне втручання – ПКВ).

       3. Консервативне лікування за допомогою медикаментів та режиму (у разі, якщо це нестабільна стенокардія). 

Усі хворі з ГКС мають отримати такі препарати на догоспітальному етапі:

 1. Ацетилсаліцилову кислоту, 300 мг.

 2. Клопідогрель (плавікс, аспекард, атрогрел, тромбонет, кардіомагнил),    300 мг або тікагрелор (брилинта), 180 мг. 

3. Фондапарінукс  (арикстра), 2,5 мг або еноксапарин (клексан), з розрахунку: 1мг/кг ваги хворого. Вибір між клопідогрелем або тікагрелором диктується подальшою тактикою лікування хворого та попереднім анамнезом (наприклад, перенесені шлунково-кишкові кровотечі). 

Пацієнти, які підлягають ургентній коронарографії з/без попереднім тромболізисом, отримують лише еноксапарин. Хворі з нестабільною стенокардією можуть отримувати як фондапаринукс, так і еноксапарин.

Одним із головних факторів, що зумовлює тактику лікування хворих, є час. Важлива кожна хвилина! «Золотим часом» для проведення коронарографії зі стентуванням є 90 хвилин, коли ця процедура найбільш ефективна та органозберігаюча. Якщо ПКВ неможлива в ці терміни, то фахівці Е(Ш)МД застосовують тромболітичну терапію, яка також виконується у терміни до 2-х годин від початку больового синдрому, щоб мати змогу довезти хворого до закладу, з можливістю ПКВ.

Гострий коронарний синдром наразі залишається однією з основних причин смертності серед українців, потребує вчасної діагностики та лікування.

Галина Сусол,

лікар Сумської станції 

екстреної (швидкої)

медичної допомоги 

568 переглядів