рийшла зима, з її морозами, снігами й хуртовинами. Наш організм знову буде відчувати вплив низьких температур, що нерідко призводить до переохолодження та відмороження. 

Відмороження настає при тривалій дії холоду на яку-небудь ділянку тіла людини. Воно може виникати не тільки у дуже морозну погоду, але й при температурі до +6°С — +8°С, особливо при підвищеній вологості повітря і сильному вітрові. Переохолодження та відмороження може виникнути за таких обставин: тривалий вплив холоду, вітру, підвищеної вологості на особу в тісному або мокрому взутті, нерухомому положенні; незадовільний загальний стан постраждалого (хвороба, виснаження, алкогольне сп’яніння, крововтрата тощо). До осіб, схильних до переохолодження, належать: особи, які багато часу перебували на холоді; люди похилого віку; маленькі діти; особи, які мають проблеми зі здоров’ям; особи із захворюванням серця,що  викликають порушення кровообігу,  та люди, які ведуть антисоціальний спосіб життя, а також особи без постійного місця проживання. Більше 90% усіх відморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки. Вплив холоду на весь організм викликає його загальне охолодження. При цьому починається розлад кровообігу, спершу – шкіри, а потім і тканин, що розміщені глибше, а згодом настає і їх омертвіння. Спочатку потерпілого морозить, потім з’являються в’ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою.

Переохолодження — загальний стан людини, коли на всю поверхню тіла впливає холод, а температура тіла при цьому падає нижче 35 °C.

Відмороження — ушкодження тканин організму з розвитком місцевих та системних змін під дією холоду.

Порядок надання домедичної допомоги постраждалим 

із переохолодженням та відмороженням

При наданні домедичної допомоги розрізняють чотири ступеня відмороження:

1. I ступінь — шкіра постраждалого блідого кольору, дещо набрякла, чутливість знижена або повністю відсутня;

2. II ступінь — у ділянці відмороження утворюються пухирі, наповнені прозорою або білою рідиною; характерні підвищення температури тіла, охолодження;

3. III ступінь — омертвіння шкіри: з’являються пухирі, наповнені рідиною темно-червоного або темно-бурого кольору; навколо омертвілої ділянки розвивається запальний вал (демаркаційна лінія); характерний розвиток інтоксикації — охолодження, потовиділення, значне погіршення самопочуття, апатія;

4. IV ступінь — поява пухирів, наповнених чорною рідиною. У постраждалого присутні ознаки шоку.

Послідовність дій при наданні домедичної допомоги немедичними працівниками постраждалим із переохолодженням та відмороженням:

1) переконатися у відсутності небезпеки;

2) провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості, дихання;

3) викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;

4) якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочати проведення серцево-легеневої реанімації;

5) за можливості усунути дію холоду: перемістити постраждалого в тепле приміщення, зняти мокрий одяг, взуття, шкарпетки та рукавички. Взуття та одяг знімати обережно, без зусиль, щоб не ушкодити вражені ділянки тіла (краще розрізати взуття та одяг);

6) якщо постраждалий при свідомості, зігріти його: у першу чергу, слід направити до найближчого теплого приміщення та проводити загальне зігрівання, з цією метою слід давати постраждалому безалкогольні гарячі напої. Не рекомендується інтенсивне розтирання і масаж відмороженої частини тіла;

7) накласти на ушкоджену ділянку чисту пов’язку;

8) забезпечити нерухомість переохолоджених пальців, кистей і стоп. За необхідності виконати іммобілізацію за допомогою імпровізованих або стандартних шин;

9) якщо постраждалий без свідомості, але у нього збережене нормальне дихання,

перевести його у стабільне положення;

10) накрити постраждалого термопокривалом або ковдрою;

11) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої)медичної допомоги;

12) при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої)медичної допомоги повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичноїдопомоги. Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються, в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, її віку та наявних хвороб. 

При наданні першої допомоги необхідно припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах із метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. При обмороженні І ступеню охолоджені ділянки тіла необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку. При обмороженні II-IV ступеню не варто робити швидке зігрівання, масаж або розтирання. На уражену поверхню слід накласти теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки зафіксуйте за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язки. Для теплоізоляції можна використовувати ватники, куфайки, вовняну тканину тощо. Ураженим дають пити теплу рідину, гарячу їжу, невелику кількість алкоголю, таблетку аспірину або анальгіну, по 2 таблетки но-шпи або папаверину. Не потрібно розтирати уражених снігом, оскільки можуть постраждати кровоносні судини верхніх та нижніх кінцівок. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це погіршує перебіг обмороження. При глибокому обмороженні не рекомендується, як неефективний варіант першої допомоги, застосування олій та жирів, розтирання кінцівок спиртом. При загальному охолодженні організму людини легкого ступеню достатньо ефективним методом лікування є зігрівання постраждалого в теплій ванній при початкової температурі води 24˚ С, поступово температуру води підвищують до нормальної температури тіла людини. В разі наявності у постраждалого середнього або важкого ступеню охолодження, з порушенням дихання та кровообігу, його необхідно швидко відвезти до лікувального закладу.

У перебігу патологічного процесу при відмороженнях прийнято виділяти  два періоди

Перший період – дореактивний, або період до зігрівання, який характеризується поступовим зниженням тканинної температури, що призводить до порушення кровообігу і тканинного обміну в ділянці, на яку подіяв холод. Під час цього періоду відмороження можна запідоздрити або встановити за наявності поблідніння відповідної ділянки тіла, відсутності в ній чутливості (“задерев’яніння”), зниження температури і тургора шкіри, які характерині для цієї ділянки. Проте розпізнати глибину і масштаби холодової травми в цьому періоді неможливо.

Другий період – реактивний, або період після зігрівання, під час якого проходить відновлення нормальної температури тканин і з’являються, залежно від глибини ураження, ознаки запалення (набряк, біль, застійна гіперемія) або некрозу тканин у зоні, яка була під впливом охолодження.

  Лікарська  допомога при відмороженнях у дореактивний період повинна задовольняти дві основні вимоги:

1.Забезпечити раціональне відновлення нормальної температури тканин, для чого, залежно від умов, застосовують зігрівання кінцівок у теплій воді, з легким масажем від периферії до центру, або накладання теплоізоляційних пов’язок.

2. Ліквідувати судинний спазм в уражених кінцівках шляхом виконання різного виду блокад, а також внутрішньовенного введення препаратів, що розширюють судини  (розчин новокаїну, еуфіліну, гепарину, нікотинової кислоти, а також анальгетиків) і теплих сольових розчинів.

Лікування реактивного періоду при відмороженнях важкого ступеню – це складний процес, який включає цілу низку лікувальних заходів і завжди проводиться у стаціонарних умовах. Чим раніше розпочати лікування, тим кращий результат. Тому не варто гаяти часу, а слід своєчасно звертатися за медичною допомогою!

Владислав Поляков,лікар Сумської станції екстреної (швидкої) медичної допомоги  

344 переглядів