Аналіз причин розходження діагнозів,  встановлених бригадами Е(Ш)МД при направленні хворих на госпіталізацію, та заключних діагнозів ЛПЗ. Аналіз якості оформлення медичної документації – «Талон до супровідного листка» (ф. № 114/о) за 2016 рік

Згідно з планом основних організаційних заходів у КЗ СОР «Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» проведено медичну раду з контролю якості, присвячену аналізу причин розходження діагнозів,  установлених бригадами Е(Ш)МД при направлені хворих на госпіталізації, та заключних діагнозів ЛПЗ за 2016 рік. Аналіз якості оформлення медичної документації – «Талон до супровідного листка»                        (ф. №114/о).

У Сумському обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф за 2016 рік було доставлено бригадами Е(Ш)МД для госпіталізації 64479 осіб, , що становить у середньому по Центру 25,4% від усіх викликів за звітний період. Найбільшу кількість хворих доставлено на госпіталізацію у Сумському окрузі – 34188 (33,6% від усіх викликів), найменшу кількість – в Охтирському окрузі, що становить 6 528 (15,4%);  у Роменському та Шосткинському округах – більше 19%,  у Конотопському окрузі –25,3%.

    Кількість осіб, госпіталізованих у ЛПЗ, від кількості доставлених на госпіталізацію за формою № 114/о за 12 місяців 2016 року, по Центру –    47892 осіб, що становить  82,5% від числа направлених. Найменший процент гопіталізації у Сумському окрузі – 22 022 хворих (76,3% від усіх доставлених), найбільший відсоток госпіталізованих – у Шосткинському окрузі (91%), в інших округах – близько 89%.                                                                         

     За 2016 р.  по округах  повернено талонів до супровідного листка Ф 114/о приблизно у 90% (від 87,7% до 94,1%), тобто в 5-10% талони не перевірялись.

      За 12 місяців 2016 року всього по Центру зафіксовано 147 розходжень діагнозів, питома вага розбіжностей діагнозів – 0,5%. У порівнянні                  з 2015 цей показник у 2016 році покращився з 0,6%. Найменший – у Сумському окрузі – 36, що становить 0,2%. У середньому по підрозділах показник різко не відрізняється і становить 0,5%. По Роменському округу – 20, питома вага розбіжностей діагнозів – 0,47  %; у Шосткинському окрузі відповідно – 32 (0,44%); у Конотопському окрузі – ( (0,4%); в Охтирському окрузі — 30 (0,5%).                                      

         Розходження діагнозів по Центру, встановлених  лікарськими бригадами,  – 40 (27% від усієї кількості розбіжностей діагнозів). Серед округів найкращий показник по Охтирському округу – 4 (13,3%), найгірший по Сумському окрузі – 20 (55,5%). Фельдшерськими бригадами Центру обслуговувались виклики до хворих у 107  випадках, вищезазначений показник становить 73%. Відповідно, фельдшерськими бригадами в Конотопському окрузі обслуговано 22 (76%), у Шосткинському                                     окрузі – 27 ( 84%), у Роменському окрузі – у 16 ( 80%) випадків, а в Сумському – 16 (45,5%). Найменший відсоток – у Центрі).

При аналізі розбіжностей діагнозів виявлено, що найчастіше помилки допускаються  серед  терапевтичних та хірургічних патологій. Детальніше по округах: по Конотопському, Охтирському та Роменському округах найбільше випадків розбіжностей діагнозів у групі хірургічної патології, відповідно  14 (48,2%), 17(56,7%) та 12 (60%); по Шосткинському окрузі  найчастіше це трапляється серед  терапевтичних – 37,5%, неврологічних – 28,1% профілях,   найбільше помилок допускають працівники в діагностиці легеневої патології, пневмонії; у Сумському окрузі найбільша кількість розходження діагнозів терапевтичної патології – 19 (52%), з них 12 (33.3%) – кардіологічного профілю, а також 8 (22%) – нещасних випадків.

При експертній оцінці карт виїзду встановлено, що в більшості випадків розбіжності діагнозів у групах різної патології скарги і анамнез зібрані не повністю, об'єктивне обстеження проводилось недостатньо, не вказані симптоми патології з їх інтерпретацією, іноді відсутні будь-які додаткові методи обстеження (ЕКГ, пульсоксиметрія, глюкометрія), що призвело до помилок у постановці діагнозів. Також керівники бригад не обтяжують себе проведенням диф. діагностики, а навмисно застосовують гіпердіагностику.

Варто зазначити, що є важкі для постановки діагнози не тільки на до госпітальному етапі, але й на рівні стаціонару. Наприклад, заключні: «Гострий венозний тромбоз судин брижі», «Гострий флегмонозний холецистит. Емпієма жовчного міхура», «Розшаровуюча аневризма черевного відділу аорти». У цій групі розбіжностей діагнозів вагомих зауважень до медичних працівників немає.

 Майже всі випадки розбіжностей діагнозів були розібрані на перезмінах та  при виїздах по підстанціях.

Медичними працівниками, які виставили найбільш нелогічні діагнози, були представлені реферати.

 1 випадок до добової летальності  дитини  по Липоводолинській підстанції був винесений на розгляд виїзної комісії. Фельдшер підготувала і доповіла реферат на тему: «Асфіксія внаслідок аспірації шлунковим вмістом».

 У 30% талонів до супровідних листків наявні поодинокі недоліки.

За гендерним розподілом визначено, що на першому місці серед медпрацівників, які найчастіше допускають розбіжності діагнозів, – люди віком від  50 років і старші.

Висновки:

1.  За 12 місяців 2016 року в Сумському обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф зафіксовано 147 розходжень діагнозів, питома вага розбіжностей діагнозів – 0,5%. Найменший –                                 у Сумському окрузі — 36 випадків, що становить  0,2%.

2. У порівнянні з 2015 роком цей показник по Центру в 2016 році покращився з 0,6%.

3. Розходження діагнозів лікарськими бригадами  –  40 (27% від усієї кількості розбіжностей діагнозів), фельдшерськими – у 107  випадках, показник становить 73%. Фельдшерськими бригадами помилки в діагностиці допускаються частіше, а по Сумському окрузі, навпаки, – лікарськими (у 55%).

4. Найчастіше помилки допускаються  серед  терапевтичних та хірургічних патологій. По Конотопському, Охтирському та Роменському округах найбільше випадків розбіжностей діагнозів – у групі хірургічної патології: відповідно  14 (48,2%), 17(56,7%) та 12 (60%), у Сумському окрузі найбільше розходження діагнозів терапевтичної патології – 19 (52%),                                    із них 12 (33.3%) – кардіологічного профілю.

  1. Майже всі випадки розбіжностей діагнозів були розглянуті на перезмінах тапри виїздах по підстанціях, 1 винесений на розгляд виїзної комісії.

6. Є важкі для постановки діагнози не тільки на догоспітальному етапі, але й на рівні стаціонару.

7. При експертній оцінці карт виїзду встановлено, що в більшості випадків розбіжності діагнозів у групах різної патології скарги і анамнез зібрані не повністю, об'єктивне обстеження проводилось недостатньо, не вказані симптоми патології з їх інтерпретацією, іноді відсутні будь-які додаткові методи обстеження (ЕКГ, пульсоксиметрія, глюкометрія), що призвело до помилок у постановці діагнозів.

8. У 30% талонів до супровідних листків наявні поодинокі недоліки.

 

Секретар медичної ради                                                  С.В.Березовська

546 переглядів