Уперше в місті Ромни було відкрито пункт швидкої медичної допомоги у 1931 році. Він знаходився при міській поліклініці. Організатором цієї важливої справи став завідуючий поліклінікою, лікар-отоларинголог           М.А. Грубштейн. Пункт мав дві легкові, одну вантажну машини та мотоцикл. У штаті працювали 4 лікарі, 4 фельдшери та 4 водії.

Пункт обслуговував хворих жителів міста, а за дозволом завідуючого поліклінікою – і села. Одна з машин використовувалась винятково для транспортування породіль. Після звільнення міста від німецько-фашистських окупантів у 1943 році роботу пункту швидкої допомоги було відновлено.

Швидка медична допомога сільським жителям району надавалася з моменту організації в Ромнах пункту швидкої медичної допомоги в 1931 році тільки за дозволом завідуючого пунктом, і тільки в поодиноких випадках, пов’язаних із особливими обставинами. Це пояснюється тим, що служба «03» тривалий час не мала спеціального транспорту. Уже пізніше, через багато років, коли „швидка” мала санітарні автомашини, кваліфіковані кадри лікарів і фельдшерів, виїзди в села здійснювались в обов’язковому порядку у випадках ускладнених пологів, аварій, серйозних травм тощо.

У 1945 році пункт отримав спеціальну санітарну машину. В той час у штаті було 4 фельдшери і 4 водії. Лікарські ставки використовувались для оплати ургентності лікарям стаціонарних відділень. До 1961 року працювала одна фельдшерська бригада, потім введено 1,5 бригади – одна працювала цілодобово, друга – з 8-00 до 24-00. З 1962 року в пункті було дві бригади.

З 1976 року пункт швидкої допомоги переведений в одне із приміщень, яке займало шкірно-венеричне відділення по Першому провулку К. Маркса, 13. Того ж року було організовано й третю бригаду.

Протягом 1981-1991 років до штату введено ще одну бригаду. На            1 січня 1993 року в пункті працювало шість бригад, у тому числі дві – лікарські.

З 1992 року відділення реорганізовано в станцію швидкої допомоги. У штатному розписі відділення було 17 лікарських ставок, які зайняті 15 лікарями, в тому числі 9 штатними, 6 – працювали за сумісництвом. Фельдшерських ставок – 26,75; диспетчерів – 4,75. Середнім, молодшим медперсоналом і водіями санітарних машин відділення було укомплектоване повністю. Відділення мало санітарні машини: РАФ-3, «УАЗ» 452 – 3. Машини були радіофіковані, знаходилися в боксах гаража.

Відтоді станція швидкої допомоги обслуговує місто Ромни, приписні села поліклініки та розташовані близько від міста Бобрицьку та Коржівську лікарські дільниці радіусом до 15 кілометрів. У випадках пологів, аварій чи серйозних травм машини швидкої допомоги виїжджають у будь-яке село району.

У колишніх райцентрах – Глинському та Смілівському – з 2000 року при дільничних лікарнях у неробочий час діяли фельдшерські пункти швидкої допомоги. Тоді ж у Великобубнівській дільничній лікарні відкрилась фельдшерська бригада «швидкої допомоги».

З 2001 року відділення швидкої допомоги є структурною одиницею Роменської ЦРЛ і обслуговує понад 96 тисяч чоловік міського та сільського населення, з них дорослого – понад 77 тисяч чоловік, дітей – близько 20 тисяч. Причому сільське населення становить лише 41%,  у тому числі доросле й дитяче – удвічі менше від загальної суми.

Щорічно цей показник помітно збільшується.

Кількість бригад у 2001 році становила 6, наступного року – 7, у 2003 році – 5. З 2004 року – 5. Із них стабільно: лікарських – 2, спеціалізовані (інтенсивної терапії) – 1, фельдшерських, відповідно – 3, 4. 2, а з                2004 року – 2.

Станом на 1 січня 2002 року відділення швидкої медичної допомоги (ВШМД) ЦРЛ обслуговує всього 97 347 чоловік; із них сільського населення – 45 816 чоловік.

Для оперативного зв’язку диспетчера з виїзними бригадами використовувалися радіостанції типу «Льон». На обліку у відділені було             8 радіостанцій, усі діючі: 6 – на автомобілях, 1 – у диспетчерській, 1 –  у резерві. Прямого зв’язку з міліцією та пожежною охороною не було. Зв’язок телефонний: 1 – ввід «03», 1 – ввід міського телефону: 2-14-83.

У 2000 році відкрита фельдшерська бригада у Великобубнівській дільничній лікарні. У 2003 році пункти ШМД у сільській місцевості закрилися.

За останні роки штат відділення стабілізувався: 17 лікарів (з них 1 – завідувач відділення, 16 – лікарі виїзних бригад, 33 – середні медичні працівники. Молодшим персоналом, водіями – укомплектовано повністю.

У 2001-2003 роках відсоток фінансування служби швидкої медичної допомоги становить у середньому 9,6 – 9,9. За останні роки – дещо зменшився: до 9,1 – 9,2.

Показники діяльності швидкої медичної допомоги в основному задовільні й відповідають середньо-обласним. Помітно покращився показник виїздів на раптові захворювання за рахунок спільної роботи з поліклінікою.

У 2003 році у зв’язку з мізерним фінансуванням медичних закладів усі пункти швидкої допомоги в дільничних лікарнях закрилися.

Усього упродовж 2000-2007 років у середньому працювало 5 бригад швидкої медичної допомоги, з них лікарських загальнопрофільних – 2, спеціалізованих (інтенсивної терапії) – 1, фельдшерських – 2 (у 2001 році лікарських бригад було 6, у 2002 – 7).

Увесь час  відділення  швидкої  допомоги  знаходилося у пристосованому приміщенні.

У 2006 році дещо зменшилась кількість звернень за швидкою меддопомогою в порівнянні з минулим роком за рахунок зменшення населення в Роменському районі. Проте кількість виїздів із приводу нещасних випадків і травм з кожним роком збільшується (в основному через зростання дорожньо-транспортних пригод).

 

 

 

На фото:уточнюється маршрут виїзду

У 2008 році, після проведення капітального ремонту у двоповерховому приміщенні відділення переливання крові (перший поверх), розмістилось відділення швидкої допомоги, яке обслуговувало населення району в кількості  88 340 чоловік, з них міста Ромни –  46 234, району – 42 106 осіб.

Протягом цього періоду для доступності невідкладної медичної допомоги населенню м. Ромни та Роменського району вжито таких заходів:

– поліпшено матеріально-технічну базу відділення швидкої медичної допомоги, яке переведене в нове приміщення;

– у відділенні стало функціонувати 5 бригад, серед яких 1 – інтенсивної терапії;

– щорічно виконується близько 20 тис. виїздів.

Справді, робота у «швидкій» вимагає професійного та життєвого досвіду, міцних знань, вміння оперативно й правильно приймати рішення, оскільки працівники завжди знаходяться на «передньому плані». Взагалі, «швидка допомога» – це екстремальний вид роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

На фото:

Машина швидкої допомоги готується до виїзду (Гуньков В.В. – головний лікар станції швидкої медичної допомоги (перший зліва), лікар           Пилюгін О.Г., фельдшер Богуш В.А., водій Литвиненко В.В.).

Бригада у складі лікаря Ковтуна В.В. і фельдшера Яременка О.І. готова виїхати у вогнище небезпечної інфекції.

Відділення швидкої медичної допомоги весь цей час очолює завідувач  Гуньков В.В.

Реформа медичного обслуговування є складовою системних перетворень, що стосуються всіх найважливіших функцій і сфер держави. У 2012 році на виконання Закону України «Про екстрену медичну допомогу»,

відповідним наказом управління майном Сумської обласної ради від 28.12.2012 № 536 створений комунальний заклад Сумської обласної ради «Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» (Центр).

Управлінням охорони здоров’я обласної державної адміністрації погоджено створення у складі Центру 5 станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги у Сумському, Роменському, Конотопському, Шосткинському, Охтирському округах.

З квітня 2013 року служба швидкої допомоги була відокремлена від Роменської ЦРЛ і перейшла в підпорядкуванні  КЗ СОР «Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Відтоді в місті Ромни працює станція екстреної (швидкої) допомоги з підстанціями у Липовій Долині та Недригайлові. Для кращого обслуговування сільського населення організовані пункти базування бригад Е(Ш)МД у селах Хмелів та Глинськ, Синівка, Саї, Терни за рахунок кошторисних видатків та штатного розпису Центру, що погоджено з управлінням охорони здоров’я обласної державної адміністрації. У перспективі – створення таких пунктів ще в кількох населених пунктах, з метою надання якісної та доступної медичної допомоги кожному жителю.

Викликати екстрену медичну допомогу можна безкоштовно за телефонними номерами «103», а також «112», який є єдиним для всіх країн Європейсього Союзу, за яким потрібно дзвонити в екстрених випадках.

На фото: диспетчер      Мерко Н.І. на робочому місці

Закон зобов'язує кожного, хто виявить людину в невідкладному стані, викликати лікарів. За можливості – надати медичну допомогу, доставити до медичного закладу. Можна звернутися на будь-яке підприємство, в установу, організацію чи до водіїв-приватників із проханням надати для цього транспорт. Вони повинні зробити це безкоштовно. Деяких посадових осіб також зобов'язано надавати домедичну допомогу. Вони можуть не мати медичної освіти, але у зв'язку зі своїми службовими обов'язками володіють основними практичними навичками з порятунку і збереження життя людини. Це співробітники аварійно-рятувальних служб, пожежники, міліціонери, фармацевти, провідники залізничного транспорту, бортпровідники та ін.

Встановлено й приблизний перелік випадків, на які мають реагувати працівники екстреної медичної допомоги. Отже, «швидку» можна викликати в разі:

– втрати свідомості, судом;

– раптових розладу дихання, болю в грудній клітці, гострого болю в животі або поперековому відділі;

– головного болю, що супроводжується запамороченням або нудотою;

– порушення мови, слабкості в кінцівках, що виникла раптово;

– гіпо- і гіперглікемічної коми;

– гіпертермічного синдрому;

– зовнішньої кровотечі, блювоти кров'ю;

– ознак гострого отруєння;

– порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча та інше);

– укусів змій, тварин, усіх видів травм;

– випадків, пов'язаних із невідкладною стоматологією;

– нещасних випадків;

– різного роду асфіксій;

– гострих психічних розладів та в інших випадках, що загрожують життю і здоров'ю людини.

Бригада «швидкої допомоги» не виїжджає для виконання планових призначень дільничного лікаря (ін'єкції, крапельниці та ін.); до хворих, які знаходяться під наглядом дільничного лікаря з приводу хронічних захворювань, якщо їх стан не вимагає екстреної допомоги; для надання стоматологічної допомоги (крім невідкладної), видалення кліщів, видачі листків непрацездатності, виписування рецептів і заповнення будь-яких довідок.

Ці обов'язки покладені на співробітників лікарні.

Встановлено й норматив прибуття бригад на місце виклику: в містах – у межах 10-хвилинної транспортної доступності, в сільській місцевості – 20-хвилинної. При цьому враховуються чисельність і густота проживання населення, стан транспортних магістралей, інтенсивність руху.

У 2014 році зав. відділенням Е(Ш)МД призначений Пілюгін О.Г.  З 2015 року головним лікарем Роменської станції Е(Ш)МД працює Лопошук Олена Вікторівна.

На фото: бригада «швидкої допомоги» готова на виїзд

 

 

 

По Роменському округу служба екстреної медичної допомоги обслуговує 117,107 тисяч населення (в т.ч. 63,637 тисяч сільського або 54,3%). Найбільшим структурним підрозділом округу є  Роменська станція ЕМД (зона обслуговування – близько 1,9 тисяч кв. метрів з населенням 73,441 тисяч чоловік). Допомогу надають 2 лікарські й 3 фельдшерські бригади з базуванням у місті Ромни та 2 фельдшерські бригади на цілодобових ППБ у селах Глинськ і Хмелів. Недригайлівська підстанція обслуговує 24,666 тисяч населення, що проживає на території в 1,025 тисяч кв. кілометрів, силами майже 3,0 бригад. У смт Недригайлів базуються майже 2 фельдшерські бригади; на цілодобовому ППБ – у смт Терни – 1 фельдшерська. Липоводолинська підстанція обслуговує 19  тисяч населення на території 0,9 тисяч кв. кілометрів силами теж майже 3 фельдшерських бригад (майже 2 – у смт Липова Долина та по 0,5 бригади – у ППБ у селах Синівка та Саї). Отже, в Липоводолинському та Недригайлівському районах Е(Ш)МД надається винятково фельдшерськими бригадами. Співвідношення лікарських та фельдшерських бригад по округу – 1:4,5.

Останнім часом відчутно поліпшився рівень надання екстреної медичної допомоги, чому сприяло оновлення автомобільного парку в 2013 році трьома машинами «Пежо-Боксер». Карети оснащені сучасним обладнанням – дефібрилятором, дозатором, кисневим обладнанням, сучасними ношами, пневмошинами та іншим. Значно комфортніше стало насамперед пацієнтам, суттєво покращились умови праці медичних працівників і водіїв. З грудня 2016 року в Центрі відбулося впровадження в роботу Телеметричного кардіологічного комплексу «UNET».

 

На фото: фельдшер       Хоменко Н.М. освоїла нову техніку і готова до виїзду.

 

У роботі бригад швидкої допомоги багато невирішених проблем: нерідко відсутнє освітлення в під’їздах, не працюють або взагалі немає ліфтів, нумерації деяких будинків, поганий стан доріг. Усе це суттєво впливає на тривалість доїзду. Немає розуміння серед водіїв, які часто не пропускають карети швидкої, незважаючи на ввімкнені проблискові маячки. А в цей час, можливо, хтось знаходиться на межі життя і смерті.

Роменський район – один із найбільших у Сумській області. Радіус дії тутешніх медиків – 60 кілометрів. Але яких! Якщо помножити їх на бездоріжжя, територіальну розкиданість, гостру нестачу транспорту – ці кілометри стають надзвичайно важкими, створюючи в нинішніх економічних умовах майже нездоланну проблему.

І все-таки – «майже»… Попри всі ці труднощі та негаразди, Роменська станція екстреної медичної допомоги працює в цілодобовому режимі. 7 лікарів і 21 фельдшер мають вищу кваліфікаційну категорію та постійно підвищують рівень знань на курсах підвищення кваліфікації та на різного роду практичних заняттях, беруть активну участь у професійних змаганнях. Так, команда станції «Ромен» у складі лікаря Олени Вікторівни Лопошук, фельдшерів Валентини Володимирівни Васильєвої, Наталії Вікторівни Могильної та водія В’ячеслава Юрійовича Рося успішно виступила у Перших регіональних змаганнях «Сумські медичні ралі-2016», посівши почесне, друге місце. Окрім кубка та медалей, команда була нагороджена телевізором. Нині йде активна підготовка до змагань «Сумські медичні ралі-2017».

                                                                             

 На фото: срібний призер змагань – команда «Ромен». Капітан команди, головний лікар станції Олена Лопошук, з кубком призера.

                                                                              

 На фото: Команда «Ромен» разом з іншими призерами конкурсу «Сумські медичні ралі-2017».

Медичні працівники Роменської станції Е(Ш)МД завжди готові прийти хворим і потерпілим на допомогу.

 

1 038 переглядів